Jak postavit hliníkovou pergolu?

Vybíráte zastřešení pro svou terasu a řešíte i technickou stránku věci? Ve zkratce vám přiblížíme stavbu hliníkové pergoly a vysvětlíme, proč je lepší připlatit si za odbornou montáž.

Proč jsou výhodnější hliníkové profily než dřevěné trámy? 

O výběru pergoly jsme už pro vás sepsali článek do naší poradny, ale přesto alespoň ve zkratce uveďme, proč je výhodnější pro pergolu zvolit hliníkové profily namísto klasických dřevěných trámů. Plusem číslo jedna je velká variabilita možností zastínění a to nejenom střechy ale i bočních stěn. S hliníkovou pergolou si díky tomu můžete venkovního posezení užívat po delší dobu a dokonce ji lze přeměnit na zimní zahradu. Hliník je lehčí, takže konstrukce pergoly není tak mohutná jako v případě dřevěné, a vy tak uspoříte na terase místo.

Hliník je bezúdržbový a má dlouhou životnost

Dalšími výhodami al pergol jsou nehořlavost a bezúdržbovost, se kterou jde ruku v ruce dlouhá životnost. Hliník nerezaví, nemusíte jej pravidelně natírat jako je nutné u pergol ze dřeva. Pokud řešíte vzhled krytého posezení, dnes již není problém mít hliníkovou pergolu v různých barvách nebo třeba imitaci dřeva. Samozřejmě ale jak už to tak v životě bývá, nic není jen bílé, nebo černé. Minusem hliníkových pergol je vyšší pořizovací cena. Na druhou stranu díky své bezúdržbovosti ušetříte za mořidla, lazury či oleje, bez kterých se při údržbě dřevěných pergol neobejdete.

Do plochy 25 m² nepotřebujete stavební povolení

Stavba hliníkové pergoly - montáž od profesionálůJeště před samotnou stavbou pergoly je pořešit trochu administrativy, jinými slovy, jestli budete potřebovat stavební povolení. Rozhodující je velikost přístřešku/pergoly. Pokud zastavěná plocha nebude větší než  25 m², nebude vyšší než 5 m a od sousedních pozemků dodržíte minimální vzdálenost 2 m, žádné povolení nepotřebujete a ani to nemusíte na stavebním úřadě hlásit. Jestli ale něco z toho nesplňujete, jednání se stavebním úřadem se nevyhnete. 

Svépomocí nebo od firmy? 

Pokud už jste na internetu hledali rady a návody na montáž pergoly, asi jste zjistili, že formou svépomocí se staví vlastně jen dřevěné pergoly. Není to náhodou. Stavba hliníkové pergoly vyžaduje zkušenosti a také potřebné montážní vybavení. Toto platí dvojnásob u pergol s motory. Montéři jsou vyškolení, vyřeší například svod dešťové vody (vede se vnitřkem jedné z noh) a vědí také, jak správně kotvit pergolu k fasádě domu, aby nevznikly tepelné mosty. Což je v případě dnes moderních nízkoenergetických a pasivních domů důležité. Proto rozhodně doporučujeme montáž od firmy.  

Jak montéři postupují? 

U nás v atiko.cz vám dodáme hliníkovou pergolu vyrobenou přesně na míru vaší terasy. Proto nejprve naši pracovníci provedou zaměření. Limitní rozměry jsou dány délkou profilu, což je 6995 mm, přičemž při maximální šířce se přidává další noha na střed. Samozřejmě se pergoly dají skládat vedle sebe, takže velikost zastřešeného prostoru je prakticky neomezená. V případě, že byste si vybrali bioklimatickou pergolu, je potřeba počítat s tím, že lamely určují rastr rozměrů, nelze osadit půllamelu. 
Po zhruba 5 týdnech , kdy už je zastřešení vyrobené, ho přijedou naši pracovníci namontovat. Mají s sebou speciální zdvíhací prostředky a nářadí. Od zákazníka potřebují přívod elektřiny, odvod dešťové vody (ten lze případně dodělat i po montáži)  a manipulační prostor, minimálně jeden metr kolem celé pergoly. Kotvení je na betonové patky, nebo zemní vruty.

Za jeden až dva dny je postaveno

Montáž trvá jeden až dva dny, záleží na velikosti a složitosti. Montéři mohou instalovat i nejrůznější příslušenství, například větrná a sluneční čidla či dešťové senzory. Není také problém mít hliníkovou pergolu i u střešního bytu, nejprve se na zemi celá složí a pak se zdvihne jeřábem.   
 
 

Mohlo by vás zajímat

Proč chtít pergolu od atiko.cz

 • 5letá záruka
  Atiko jako záruka kvality. I proto našim zákazníkům poskytujeme pětiletou záruční lhůtu. O vaši pergolu tak bude postaráno.
 • Profesionální tým
  Za našimi výsledky stojí jeden pevný tým, který jen tak něco nerozhodí. Na spolupráci a chemii v týmu si zakládáme.
 • Rychlá realizace
  Výroba pergoly na míru nemusí trvat věčnost. Ani měsíce. Dle kapacity výroby se spolu vždy domluvíme na co nejbližším možném termínu.
 • Vizualizace zdarma
  Navrhneme vám pergolu podle vašich představ a předběžně spočítáme, kolik za ní zaplatíte. Za tuto službu však nezaplatíte ani korunu.

Neváhejte se ozvat. Rádi vám poradíme.

Vaše osobní údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi. Více informací naleznete v tomto dokumentu.