Jak vybrat pergolu

Přečtěte si plusy i minusy, nejpoužívanějších materiálů a zjistěte, při jaké velikosti zastřešení už potřebujete stavební povolení. 

7 otázek před výběrem

Ať už zahradní pergolu plánuje u domu, na zahradě, u chaty či u střešního bytu, při výběru se sami sebe ptejte:
 • jak bude pergola veliká,
 • k jakým účelům poslouží,
 • kde bude stát,
 • z jakého bude materiálu,
 • co se použije na její zastřešení,
 • jak bude vypadat
 • a kolik peněz za ni plánujete utratit.
Postupně teď v článku jednotlivá témata rozebereme, abyste dostali co nejkomplexnější přehled, podle kterého už bude snazší se rozhodnout.
Tipy při výběru pergoly
Moderní hliníková pergola

1. Velikost

Alfou a omegou výběru je rozměr pergoly nebo altánku. Pokud často pořádáte grilovačky samozřejmě budete potřebovat větší velikost. Pamatujte ale, že pokud plocha pergoly přesáhne 25 m², musíte už mít povolení od stavebního úřadu.

2. Použití

Nejčastěji lidé pergolu využívají k posezení a grilování, ale ve stylu pergoly lze už dnes mít i krytý přístřešek pro auto.

3. Umístění

U novostaveb se nejčastěji setkáváme s tím, že pergola je hned vedle domu, kotvená do fasády. V podstatě jde o zastřešení terasy, jež většinou sousedí s obývacím pokojem, a pergola se tak za pěkného počasí vlastně stává součástí domu. Druhou variantou je, že pergola je samonosná a stojí samostatně v zahradě.

4. Materiál

Zahradní pergola bývá nejčastěji dřevěná (oblíbené je borovicové a modřínové dřevo), nebo kovová (hliníková).

Předností dřevěných pergol je nižší cena, možnost zhotovení svépomocí a přírodní vzhled. Minusem pravidelné natírání, hořlavost a nižší životnost v porovnání s kovovými pergolami. Na rozdíl od kovových pergol také není snadné ukotvení bočního a střešního zastínění.

Pergoly vyrobené z hliníkových profilů zažívají nyní velký boom. Hliník vyniká velkou nosností a výdrží, přitom je lehký. Profily nezabírají tolik místa jako u dřevěných a ocelových pergol. Hliník nerezaví a navíc kvalitní hliníkové pergoly mívají povrchovou úpravu ve formě práškové barvy (komaxit), která je vysoce odolná proti otěru a povětrnostním vlivům.

Bioklimatická pergola SKYLINE ve stříbrné barvě
Moderní hliníková pergola v šedé barvě

5. Možnosti zastřešení

Co ale zákazníci u hliníkových pergol oceňují úplně nejvíce, je možnost zvolit si několik typů zastřešení. Konkrétně na střeše pergoly mohou být nejmodernější pohyblivé naklápěcí lamely (slunolam), designový baldachýn či markýza, polykarbonátová krytina, nebo bezpečnostní skla. Pro co největší komfort pak lze u hliníkových pergol zakrýt i boční stěny, čímž si výrazně prodloužíte dobu, kdy pergolu využijete.

Koupit lze i ocelové pergoly. Ty dlouho vydrží a jsou bezúdržbové. Jsou ale zase oproti hliníkovým těžší a také nenabízí takovou variabilitu střešního a bočního zastínění.

6. Vzhled

Samozřejmě každý má jiný vkus, přeci jen ale platí určitá doporučení. Dřevěná pergola lépe zapadne do chatové oblasti nebo k vesnickému domu, kde je použito hodně prvků ze dřeva. Naopak hliníková pergola má nadčasový design (k tomu pomáhá i integrovaný okap) a určitě ji volte v případě, že máte novostavbu a máte například šedou omítku, hliníková okna nebo venkovní žaluzie. Zkrátka k takto moderně pojatým domům by pergola ze dřeva neseděla.

Ještě je ale důležité zmínit, že hliníkové pergoly nemusí mít jen antracitovou barvu. Jdou vyrobit v nejrůznějších barevných odstínech. Můžete si tedy koupit pergolu, která bude jedinečná a bude s vaším domem či střešním bytem v dokonalém souladu.

 

7. Cena

Samozřejmě kritérium ceny při vašem výběru bude hrát podstatnou roli. Připlatíte si nejen za větší rozměr, ale v případě hliníkových pergol také za modernější zastřešení či nejrůznější doplňky v podobě například screenových rolet pro boční zastínění. Konkrétně nejdražší jsou v sekci hliníkových pergol bioklimatické s pohyblivými lamelami, naopak nejekonomičtějším řešením jsou hliníkové pergoly zastřešené polykarbonátovými deskami. Do ceny se samozřejmě promítne i to, jestli budete mít montáž od firmy nebo vsadíte na variantu svépomocí.

Lamelová pergola
Pergola SKYLINE
Pergola s pohyblivým zastřešením
Hliníková pergola se slunolamy
Pergola se screen roletami

RÁDI VÁM ZPRACUJEME ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU 

Nezabere vám to více než pár minut a nic neriskujete. Cenový odhad získáte do několika dnů.

Mám zájem o nezávaznou nabídku

Proč chtít pergolu od atiko.cz

 • 5letá záruka
  Atiko jako záruka kvality. I proto našim zákazníkům poskytujeme pětiletou záruční lhůtu. O vaši pergolu tak bude postaráno.
 • Profesionální tým
  Za našimi výsledky stojí jeden pevný tým, který jen tak něco nerozhodí. Na spolupráci a chemii v týmu si zakládáme.
 • Vizualizace zdarma
  Navrhneme vám pergolu podle vašich představ a předběžně spočítáme, kolik za ní zaplatíte. Za tuto službu však nezaplatíte ani korunu.

Neváhejte se ozvat. Rádi vám poradíme.

Vaše osobní údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi. Více informací naleznete v tomto dokumentu.