Jak kotvit pergolu k pasivnímu domu?

Plánujete nebo stavíte dům v nízkoenergetickém či pasivním standardu? A přemýšlíte, jak vyřešit zastřešení terasy, která je z jižní strany? V posledních letech se čím dál větší oblibě těší odolné hliníkové pergoly, které nabízí i možnost bočního zastínění. Pergoly se kotví přímo k fasádě a při dodržení určitých postupů nemusíte mít obavy z tepelných mostů. Více prozradíme v tomto článku.

Zastřešení a zastínění terasy z jižní strany

Je stále větší tlak na úsporu energie, takže nepřekvapí, že dnes již lidé staví novostavby v nízkoenergetickém, nebo pasivním standardu. Rovněž nedávno zveřejněná směrnice o energetické náročnosti požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích Evropské unie téměř energeticky nulové. V praxi to tedy vypadá, že lidé investují do kvalitních oken s izolačními trojskly, do zateplení, rekuperace a rovněž velmi důležitá je orientace domu vůči světovým stranám.

Na jih bývá umístěn obývací pokoj a právě z této místnosti se nejčastěji vchází na terasu. Nabízí se tedy hned otázka: jak to udělat, aby posezení na terase bylo příjemné i za parného léta? Samozřejmě je nutné zastínění a velmi flexibilním a praktickým řešením jsou právě hliníkové pergoly.

 Bioklimatická hliníková pergola z jižní strany

Hliníkové pergoly nabízí několik typů zastínění

Díky svému konstrukčnímu řešení nabízí pergoly vyrobené z hliníkových profilů několik variant střešního zastínění, ať už ve formě skleněných tabulí, baldachýnu, markýzy, nebo naklápěcích lamel, které jsou u nejmodernějších bioklimatických pergol. A velmi snadno se dají zastínit i všechny boční strany pergoly, konkrétně pomocí screenových rolet. Instalací hliníkové pergoly majitelé domu získají terasu, na níž se dá příjemně posedět několik měsíců v roce, případně zasklená pergola může sloužit jako celoroční zimní zahrada.
Kotvení hliníkové pergoly k domu pomocí chemických kotev

Kotvení pergoly k dřevostavbě a zděnému domu

Ačkoliv hliníkové pergoly se dnes již dají koupit na řadě míst, my dodáváme pergolu vždy na míru přesně podle požadavků zákazníka a součástí ceny je odborná montáž. Nedoporučujeme instalaci svépomocí, právě s ohledem na to, aby při kotvení pergoly k fasádě domu nedošlo ke vzniku tepelných mostů.

V případě dřevostavby naši technici používají vruty do dřeva, u zděných staveb nejčastěji kotví přes zateplení do zdiva (ideálně do věnce) pomocí ocelové závitnice a chemické kotvy, velmi dobré zkušenosti máme s používáním kotvy Thermax. Před montáží pergoly vždy zjišťujeme skladbu zdiva a podle toho volíme nejlepší postup. Pokud kotvení do zdi není možné, je zvoleno samonosné provedení

Speciální izolační bloky pro pasivní a nulové domy

V případě montáže pergoly k pasivnímu nebo nulovému domu spolupracujeme se společností PROPASIV, která se specializuje na řešení eliminující vznik tepelných mostů. Při montáži pergoly se používají speciální izolační bloky, přičemž jejich konstrukci je potřeba ale řešit již ve fázi projektu s ohledem na požadované zatížení.

Bloky je ideální osazovat před aplikací zateplovacího systému, z důvodu snadného řezání okolního izolačního materiálu. Bloky se kotví pomocí nerezových závitových tyčí vystupujících ze zadní části bloku na chemickou maltu. Tloušťka bloku a délka závitových tyčí vycházejících z čela bloku je dle zadání, což je výhodné například pro uchycení hranolu (vaznice), který jde podél fasády domu.

Kotvení hliníkové pergoly k domu pomocí izolačních boků
Hliníkovou pergolu lze k domu připojit později

Pergolu lze připevnit až později

Bloky se po nalepení okolního izolačního materiálu překryjí omítkovým systémem s perlinkou a viditelné jsou jen nerezové závitové tyče. Tím je možné předpřipravit kotvení pro venkovní konstrukci i na několik let dopředu, v případě, že třeba zákazník z nedostatku peněz plánuje montáž pergoly až později. Je také možné dodat kratší bloky, a provést tak napojení bez viditelných ocelových prvků na fasádě.

Plánujete nebo už dostavujete dům a přemýšlíte už také o tom, jak budete na terase relaxovat? Ozvěte se nám a my vám zdarma vytvoříme vizualizaci pergoly, tak aby vše krásně ladilo.

RÁDI VÁM ZPRACUJEME ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU 

Nezabere vám to více než pár minut a nic neriskujete. Cenový odhad získáte do několika dnů.

Mám zájem o nezávaznou nabídku

Proč chtít pergolu od atiko.cz

 • 5letá záruka
  Atiko jako záruka kvality. I proto našim zákazníkům poskytujeme pětiletou záruční lhůtu. O vaši pergolu tak bude postaráno.
 • Profesionální tým
  Za našimi výsledky stojí jeden pevný tým, který jen tak něco nerozhodí. Na spolupráci a chemii v týmu si zakládáme.
 • Showroom
  Nefungujeme jen online. V Kuřimi u Brna máme moderní showroom, kde uvidíte pergolu, autopřístřešek i hliníkový nábytek.
 • Vizualizace zdarma
  Navrhneme vám pergolu podle vašich představ a předběžně spočítáme, kolik za ní zaplatíte. Za tuto službu však nezaplatíte ani korunu.

Neváhejte se ozvat. Rádi vám poradíme.

Vaše osobní údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi. Více informací naleznete v tomto dokumentu.