Přístřešky
Pod široký výraz přístřešky jsou mnohdy zahrnovány snad všechny druhy zahradního zastřešení a to jak altány, tak i pergoly, přístřešky pro auta, zastřešená stání a další drobné venkovní konstrukce. Pokud však hovoříme o přístřešcích v pravém slova smyslu, jsou to čistě účelové stavby: ať už jde o přístřešek pro auto, na popelnice, na dřevo, pro hospodářská zvířata, nebo přístřešek na kola. Vždy mají svoji praktickou funkci. Pokud vybíráme vhodný přístřešek na náš pozemek, můžeme volit z mnoha druhů typizovaných přístřešků, což je levnější varianta, anebo si ho nechat zhotovit přímo na míru. To už záleží na individuálních požadavcích.Pergoly
Narozdíl od různých druhů přístřešků mají zahradní pergoly svoji funkci jasně danou: slouží k našemu odpočinku a regeneraci, stíní nás v létě před horkými paprsky, zajišťují soukromí v rámci vlastního pozemku. Jedná se o lehké a vzdušné stavby. Dobře zvolená pergola dodá vašemu domu a zahradě šmrnc a jedinečnost a dokáže poskytnout vysoce útulný prostor pro trávení volného času během letní sezóny. Pergoly mohou být připojené k domu, nebo být samostatně stojící. Jejich estetickou stránku ještě podtrhne správný výběr popínavých rostlin, které jsou s pergolami neodmyslitelně spjaté.Pergoly lze volit dřevěné i kovové, jejich porovnání jsme sepsali v článku Hlavní rozdíly mezi hliníkovou a dřevěnou pergolou. Pokud chcete jít s dobou a dát vašemu nově postavenému vysněnému obydlí pomyslnou třešničku na dort, prozkoumejte nabídku vysoce moderních hliníkových pergol, kde můžete vybírat z několika druhů zastřešení a také si navolit nejrůznější příslušenství, například boční zakrytí, které ochrání před sluncem a větrem.
Altány
Zahradní altán je menší samostatná stavba, často ozdobná. Můžeme se setkat i s označením besídka. Altány často vídáme jak v zahradách a parcích, tak i v zámeckých zahradách, kde se od 18. a 19. století těšily velké oblibě. Jde většinou o dřevěné stavby, které najdeme především v přírodě, často na vyhlídkových místech, kde poskytují prostor pro zastavení a pokochání se okolní krajinou. Pokud máte větší pozemek, můžete si také dovolit nějaký romantický altánek, který vhodně doplní kouzelné zákoutí vaší zahrady.A jak je to se stavebním povolením?
Stavební zákon pojmy jako pergola a přístřešek nedefinuje. V odborné literatuře bývá pergola označována jako podpora k pnutí rostlin a že je lehké konstrukce (sloupy, trámy), a tak nepodléhá posuzování podle stavebního zákona. Pokud tedy máte pouze takovouhle lehkou pergolu, stavební povolení žádné nepotřebujete.Přístřešek je svou konstrukcí (má zastřešení) už brán jako stavba, a tak posuzování stavebnímu úřadu podléhá. A stejně tak je tomu i v případě dnes stavěných pergol, protože ty se nejen zastřešují, ale často se dává i boční zakrytí. Nemusíte mít ale obavy, že kvůli stavbě krytého posezení nad terasou vás čeká úřednické kolečko. Pokud dodržíte odstupovou vzdálenost 2 m od sousedních pozemků, výška přístřešku bude do 5 m a zastavěná plocha nepřesáhne 25 m², povolení nepotřebujete.
Už máte jasněji v tom, co je to pravé pro vás? Pokud je to právě pergola, určitě se před jejím výběrem inspirujte v našem článku Jak vybrat pergolu.
Už máte jasněji v tom, co je to pravé pro vás? Pokud je to právě pergola, určitě se před jejím výběrem inspirujte v našem článku Jak vybrat pergolu.