Potřebujete pergolu, altán, nebo přístřešek? Vyznejte se v pojmech

Když vybíráte venkovní zastřešení na váš pozemek, můžete narazit na mnoho různých výrazů používaných k označení těchto zahradních staveb, které jsou však často nevhodně zaměňovány. Jak je to tedy správně? Projděte si s námi ty nejčastěji používané pojmy.

Přístřešky

Pod široký výraz přístřešky jsou mnohdy zahrnovány snad všechny druhy zahradního zastřešení a to jak altány, tak i pergoly, přístřešky pro auta, zastřešená stání a další drobné venkovní konstrukce. Pokud však hovoříme o přístřešcích v pravém slova smyslu, jsou to čistě účelové stavby: ať už jde o přístřešek pro auto, na popelnice, na dřevo, pro hospodářská zvířata, nebo přístřešek na kola. Vždy mají svoji praktickou funkci. Pokud vybíráme vhodný přístřešek na náš pozemek, můžeme volit z mnoha druhů typizovaných přístřešků, což je levnější varianta, anebo si ho nechat zhotovit přímo na míru. To už záleží na individuálních požadavcích.
 
Hliníkový přístřešek pro auta

Pergoly

Narozdíl od různých druhů přístřešků mají zahradní pergoly svoji funkci jasně danou: slouží k našemu odpočinku a regeneraci, stíní nás v létě před horkými paprsky, zajišťují soukromí v rámci vlastního pozemku. Jedná se o lehké a vzdušné stavby. Dobře zvolená pergola dodá vašemu domu a zahradě šmrnc a jedinečnost a dokáže poskytnout vysoce útulný prostor pro trávení volného času během letní sezóny. Pergoly mohou být připojené k domu, nebo být samostatně stojící. Jejich estetickou stránku ještě podtrhne správný výběr popínavých rostlin, které jsou s pergolami neodmyslitelně spjaté.

Pergoly lze volit dřevěné i kovové, jejich porovnání jsme sepsali v článku Hlavní rozdíly mezi hliníkovou a dřevěnou pergolou. Pokud chcete jít s dobou a dát vašemu nově postavenému vysněnému obydlí pomyslnou třešničku na dort, prozkoumejte nabídku vysoce moderních hliníkových pergol, kde můžete vybírat z několika druhů zastřešení a také si navolit nejrůznější příslušenství, například boční zakrytí, které ochrání před sluncem a větrem.
 
Hliníková bioklimatická pergola u bazénu

Altány

Zahradní altán je menší samostatná stavba, často ozdobná. Můžeme se setkat i s označením besídka. Altány často vídáme jak v zahradách a parcích, tak i v zámeckých zahradách, kde se od 18. a 19. století těšily velké oblibě. Jde většinou o dřevěné stavby, které najdeme především v přírodě, často na vyhlídkových místech, kde poskytují prostor pro zastavení a pokochání se okolní krajinou. Pokud máte větší pozemek, můžete si také dovolit nějaký romantický altánek, který vhodně doplní kouzelné zákoutí vaší zahrady.
 
Altán

A jak je to se stavebním povolením?

Stavební zákon pojmy jako pergola a přístřešek nedefinuje. V odborné literatuře bývá pergola označována jako podpora k pnutí rostlin a že je lehké konstrukce (sloupy, trámy), a tak nepodléhá posuzování podle stavebního zákona. Pokud tedy máte pouze takovouhle lehkou pergolu, stavební povolení žádné nepotřebujete. 
Přístřešek je svou konstrukcí (má zastřešení) už brán jako stavba, a tak posuzování stavebnímu úřadu podléhá. A stejně tak je tomu i v případě dnes stavěných pergol, protože ty se nejen zastřešují, ale často se dává i boční zakrytí. Nemusíte mít ale obavy, že kvůli stavbě krytého posezení nad terasou vás čeká úřednícké kolečko. Pokud dodržíte odstupovou vzdálenost 2 m od sousedních pozemků, výška přístřešku bude do 5 m a zastavěná plocha nepřesáhne 25 m², povolení nepotřebujete.

Už máte jasněji v tom, co je to pravé pro vás? Pokud je to právě pergola, určitě se před jejím výběrem inspirujte v našem článku Jak vybrat pergolu.

Proč chtít pergolu od atiko.cz

 • 5letá záruka
  Atiko jako záruka kvality. I proto našim zákazníkům poskytujeme pětiletou záruční lhůtu. O vaši pergolu tak bude postaráno.
 • Profesionální tým
  Za našimi výsledky stojí jeden pevný tým, který jen tak něco nerozhodí. Na spolupráci a chemii v týmu si zakládáme.
 • Rychlá realizace
  Výroba pergoly na míru nemusí trvat věčnost. Ani měsíce. Dle kapacity výroby se spolu vždy domluvíme na co nejbližším možném termínu.
 • Vizualizace zdarma
  Navrhneme vám pergolu podle vašich představ a předběžně spočítáme, kolik za ní zaplatíte. Za tuto službu však nezaplatíte ani korunu.

Neváhejte se ozvat. Rádi vám poradíme.

Vaše osobní údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi. Více informací naleznete v tomto dokumentu.