Jak vybrat pergolu

Přečtěte se plusy i minusy nejpoužívanějších materiálů a zjistěte, při jaké velikosti zastřešení už potřebujete stavební povolení. 

7 otázek před výběrem

Ať už zahradní pergolu plánuje u domu, na zahradě, u chaty či u střešního bytu, při výběru se sami sebe ptejte:
 • jak bude pergola veliká,
 • k jakým účelům poslouží,
 • kde bude stát,
 • z jakého bude materiálu,
 • co se použije na její zastřešení,
 • jak bude vypadat
 • a kolik peněz za ni plánujete utratit.
Postupně teď v článku jednotlivá témata rozebereme, abyste dostali co nejkomplexnější přehled, podle kterého už bude snazší se rozhodnout.
 
Tipy při výběru pergoly

1. Velikost

Alfou a omegou výběru je rozměr. Pokud často pořádáte grilovačku s přáteli, budete samozřejmě potřebovat větší velikost.  Stejně tak jestli plánujete koupit přístřešek pro auto, nejprve zvažte, pro kolik aut ho využijete. Pamatujte ale, že pokud plocha pergoly přesáhne 25 m², potřebujete už povolení od stavebního úřadu.

2. Použití

Nejčastěji lidé pergolu využívají k posezení a grilování, ale ve stylu pergoly už dnes jsou i kryté přístřešky pro auta.

3. Umístění

U novostaveb se nejčastěji setkáváme s tím, že pergola je hned vedle domu, kotvená do fasády. V podstatě jde o zastřešení terasy, jež většinou sousedí s obývacím pokojem, a pergola se tak za pěkného počasí stává součástí domu. Druhou variantou je, že pergola je samonosná a stojí samostatně v zahradě.

4. Materiál 

Zahradní pergola bývá nejčastěji dřevěná (oblíbené je zejména borovicové a modřínové dřevo), či kovová (hliníková).
Předností dřevěných pergol je nižší cena, možnost zhotovení svépomocí a přírodní vzhled, který budou volit spíše lidé na vesnici nebo majitelé chat. Minusem zastřešení vyrobeného ze dřeva je ale nutnost pravidelného natírání, hořlavost, nižší životnost v porovnání s kovovými pergolami. Rovněž je komplikované mít boční a střešní zastínění, které je k dispozici u hliníkových pergol.

Právě pergoly vyrobené z hliníkových profilů zažívají nyní velký boom. Hliník vyniká velkou nosností a výdrží, přitom je lehký. Profily jsou subtilnější a nezabírají tolik místa jako u dřevěných a ocelových pergol. Hliník nerezaví, a navíc kvalitní hliníkové pergoly mívají povrchovou úpravu ve formě práškové barvy (komaxit), která je vysoce odolná proti otěru a povětrnostním vlivům.

5. Varianty zastřešení

Na střeše al pergoly mohou být nejmodernější pohyblivé naklápěcí lamely (slunolam), designový baldachýn či markýza, polykarbonátová krytina, nebo bezpečnostní skla. Pro co největší komfort lze u hliníkových pergol zakrýt i boční stěny, čímž si výrazně prodloužíte dobu, kdy pergolu využijete. A jestliže se rozhodnete pro posuvné rámové zasklení, nebo posuvné bezrámové zasklení, pergola se promění v zimní zahradu.

6. Vzhled

Každý má jiný vkus, přeci jen ale platí určitá doporučení. Dřevěná pergola lépe zapadne do chatové oblasti nebo k vesnickému domu, kde je použito hodně prvků ze dřeva. Naopak hliníková pergola má nadčasový design a volte ji v případě, že máte novostavbu a máte například šedou omítku, hliníková okna nebo venkovní žaluzie.

Pozor ale hliníkové pergoly nemusí mít jen antracitovou barvu. Jdou vyrobit v desítkách barevných odstínů, možné jsou i obrázky. A lakování systémem Decoral umožňuje věrnou imitaci dřeva.

7. Cena

Samozřejmě kitérium ceny při vašem výběru bude hrát podstatnou roli. Připlatíte si nejen za větší rozměr, ale v případě hliníkových pergol za modernější zastřešení či nejrůznější doplňky (screen rolety, meteostanice, LED osvětlení, ...)
Pořizovací cena hliníkové pergoly je vyšší než u dřevěné, ale zase ušetříte na výdajích za laky a barvy. 

V sekci hliníkových pergol je nezdražší typ bioklimatické s pohyblivými lamelami, naopak nejekonomičtějším řešením jsou hliníkové pergoly zastřešené polykarbonátovými deskami.

 
Lamelová pergola
Pergola SKYLINE
Pergola s pohyblivým zastřešením
Hliníková pergola se slunolamy
Pergola se screen roletami

Mohlo by vás zajímat

Proč chtít pergolu od atiko.cz

 • 5letá záruka
  Atiko jako záruka kvality. I proto našim zákazníkům poskytujeme pětiletou záruční lhůtu. O vaši pergolu tak bude postaráno.
 • Profesionální tým
  Za našimi výsledky stojí jeden pevný tým, který jen tak něco nerozhodí. Na spolupráci a chemii v týmu si zakládáme.
 • Rychlá realizace
  Výroba pergoly na míru nemusí trvat věčnost. Ani měsíce. Dle kapacity výroby se spolu vždy domluvíme na co nejbližším možném termínu.
 • Vizualizace zdarma
  Navrhneme vám pergolu podle vašich představ a předběžně spočítáme, kolik za ní zaplatíte. Za tuto službu však nezaplatíte ani korunu.

Neváhejte se ozvat. Rádi vám poradíme.

Vaše osobní údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi. Více informací naleznete v tomto dokumentu.