Jak vybrat pergolu

Přinášíme několik praktických rad, na které je dobré při výběru pergoly pamatovat. Zmíníme plusy i minusy nejpoužívanějších materiálů. 

Z čeho lze vybírat? 

Ať už zahradní pergolu plánuje u domu, na zahradě, u chaty či u střešního bytu, vždy si musíte při výběru odpovědět na několik základních otázek: jak bude pergola veliká, k jakým účelům bude sloužit, kde bude stát, z jakého bude postavena materiálu, co bude použito na její zastřešení, v jakém by měla být designu a kolik peněz za ni plánujete utratit. Postupně teď v článku jednotlivá témata rozebereme, abyste dostali co nejkomplexnější přehled, podle kterého už bude snazší se rozhodnout.

1. Velikost

Alfou a omegou výběru bude rozměr pergoly nebo altánku. Pokud často pořádáte nějaké grilovací párty s přáteli, budete samozřejmě potřebovat větší velikost než například starší pár v důchodovém věku. Stejně tak jestli plánujete koupit přístřešek pro auto, nejprve musíte zvážit, pro kolik aut ho budete využívat. Při výběru velikosti ale pamatujte na to, že v případě že by plocha byla větší než 25 m², musíte už mít povolení od stavebního úřadu.

2. Použití

Nejčastěji lidé pergolu využívají k posezení a grilování, ale jak už jsme zmínili v předchozím odstavci, ve stylu pergoly lze už dnes mít i krytý přístřešek pro auto.

3. Umístění

U novostaveb se nejčastěji setkáváme s tím, že pergola je hned vedle domu, kotvená do fasády. V podstatě jde o zastřešení terasy, jež většinou sousedí s obývacím pokojem, a pergola se tak za pěkného počasí vlastně stává součástí domu. Druhou variantou je, že pergola je samonosná a stojí samostatně v zahradě.

4. Materiál 

Zahradní pergola může být dřevěná (nejčastěji se využívá borovicové a modřínové dřevo), či kovová, konkrétně se používá ocel, nebo hliník.
Předností dřevěných pergol je nižší cena, možnost zhotovení svépomocí a samozřejmě přírodní vzhled, který budou volit spíše lidé na vesnici nebo majitelé chat. Minusem zastřešení vyrobeného ze dřeva je ale nutnost pravidelného natírání, hořlavost, nižší životnost v porovnání s kovovými pergolami a nemáte také možnost, nebo je to značně komplikované, mít boční a střešní zastínění, které je k dispozici u hliníkových pergol.
Právě pergoly vyrobené z hliníkových profilů zažívají nyní velký boom. A není se čemu divit. Hliník vyniká velkou únosností a výdrží, přitom je ale lehký, takže profily jsou subtilnější a nezabírají tolik místa jako u dřevěných a ocelových pergol. Dalším plusem je, že hliník nerezaví, a navíc kvalitní hliníkové pergoly mívají povrchovou úpravu ve formě práškové barvy (komaxit), která je vysoce odolná proti otěru a povětrnostním vlivům.

5. Varianty zastřešení

Co ale zákazníci u hliníkových pergol oceňují úplně nejvíce, je možnost zvolit si různé typy zastřešení. Konkrétně na střeše pergoly mohou být nejmodernější pohyblivé naklápěcí lamely (slunolam), designový baldachýn či markýza, polykarbonátová krytina, nebo bezpečnostní skla. Pro co největší komfort pak lze u hliníkových pergol zakrýt i boční stěny, čímž si výrazně prodloužíte dobu, kdy pergolu využijete. A jestliže se rozhodnete pro zasklení střechy a stěn, ať už pomocí posuvného rámového zasklení, nebo posuvného bezrámového zasklení, pergola se vám jednoduše promění v zimní zahradu.
Jak už zaznělo, koupit lze i ocelové pergoly. Ty dlouho vydrží a jsou bezúdržbové. Jsou ale zase oproti hliníkovým těžší a také nenabízí takovou variabilitu střešního a bočního zastínění.

6. Vzhled

Samozřejmě každý má jiný vkus, přeci jen ale platí určitá doporučení. Dřevěná pergola lépe zapadne do chatové oblasti nebo k vesnickému domu, kde je použito hodně prvků ze dřeva. Naopak hliníková pergola má nadčasový design a určitě ji volte v případě, že máte novostavbu a máte například šedou omítku, hliníková okna nebo venkovní žaluzie. Zkrátka k takto moderně pojatým domům by pergola ze dřeva neseděla. Ještě je ale důležité zmínit, že hliníkové pergoly nemusí mít jen antracitovou barvu. Jdou vyrobit v nejrůznějších barevných odstínech a lze si například i zvolit lakování systémem Decoral, který umožňuje velmi věrnou imitaci dřeva, nebo jiných materiálů, popřípadě i obrázků. Můžete si tedy koupit pergolu, která bude jedinečná a bude s vaším domem či střešním bytem v dokonalém souladu.

6. Cena

Samozřejmě kritérium ceny při vašem výběru bude hrát podstatnou roli. Připlatíte si nejen za větší rozměr, ale v případě hliníkových pergol také za modernější zastřešení či nejrůznější doplňky v podobě například screenových rolet pro boční zastínění. Konkrétně nejdražší jsou v sekci hliníkových pergol bioklimatické s pohyblivými lamelami, naopak nejekonomičtějším řešením jsou hliníkové pergoly zastřešené polykarbonátovými deskami.
Do ceny se samozřejmě promítne i to, jestli budete mít montáž od firmy nebo vsadíte na variantu svépomocí.

Hliníková pergola zastřešená baldachýnemHliníková pergola se zasklenou střechou

Proč chtít pergolu od atiko.cz

 • 5letá záruka
  Atiko jako záruka kvality. I proto našim zákazníkům poskytujeme pětiletou záruční lhůtu. O vaši pergolu tak bude postaráno.
 • Profesionální tým
  Za našimi výsledky stojí jeden pevný tým, který jen tak něco nerozhodí. Na spolupráci a chemii v týmu si zakládáme.
 • Rychlá realizace
  Výroba pergoly na míru nemusí trvat věčnost. Ani měsíce. Dle kapacity výroby se spolu vždy domluvíme na co nejbližším možném termínu.
 • Vizualizace zdarma
  Navrhneme vám pergolu podle vašich představ a předběžně spočítáme, kolik za ní zaplatíte. Za tuto službu však nezaplatíte ani korunu.

Neváhejte se ozvat. Rádi vám poradíme.

Vaše osobní údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi. Více informací naleznete v tomto dokumentu.